Ne všechny balónky jsou vhodné pro plnění héliem.

Ilustrativní obrázek

📅 16. 11. 2020

Dost často dostáváme otázku, proč některé balónky (často se vyskytující v supermarketech) někdy obsahují varování „Nevhodné pro plnění héliem“. S touto odpovědí souvisí i důvod proč máme (oproti jiným obchodům) menší nabídku druhů balónků.

Nemá to nic společného s přesvědčením o tom, že když jsou balónky naplněné héliem, tak jsou nebezpečné, je to prostě proto, že jsou příliš malé na to, aby se vznášely. Teoreticky mohou být všechny balónky naplněny héliem, ale ne všechny se budou vznášet. Abyste v budoucnu předešli zklamání a zbytečným nákladům, čtěte dále a zjistěte, které balónky se vznášejí a které ne. Obecným pravidlem je skutečnost, že malé balónky se nebudou vznášet, a pokud ano, nebude to příliš dlouho. Je to proto, že malé množství hélia, které mohou pojmout, nebude stačit k překonání hmotnosti materiálu, ze kterého je balónek vyroben. Každý gram se počítá a velikost každého balónku, stejně jako jeho materiál, hraje zásadní roli v tom, jestli se bude vznášet.

Latex

Latex je lehký materiál, takže budete spokojeni s balónky pro plnění héliem, které mají v průměru minimálně 23 cm. My pracujeme a zákazníkům doporučujeme balónky s průměrem v rozmezí 26–30 cm (10" až 12"). Pokud tedy chcete, aby se vaše latexové balónky vznášely déle než pár hodin, vyhněte se např. 13 cm (5") kulatým balónkům, 15 cm (6") latexovým srdcím, protože jsou příliš malé. Také všechny modelovací balónky jsou vhodné pouze pro plnění vzduchem, protože nemají dostatečnou kapacitu na to, aby se mohly vznášet.

Fólie

Pravidlo o tom, že malé balónky se nebudou vznášet, platí i pro fóliové balónky. Standardní fóliový balónek (kulatý, srdcový, čtvercový a hvězda) měří v průměru 46 cm až 50 cm (18 " až 20") a naplněný héliem se vznáší. Cokoliv menšího než je výše uvedeno se nevznáší, zvláště pokud se jedná o tvarovaný fóliový balónek. Je to proto, že fólie je těžší než latex, takže pro zvednutí balónku vyžaduje více hélia.
Například 40 cm fóliová čísla a písmena nebo 35 cm fóliová zvířátka slouží pouze k plnění vzduchem, protože jejich tvar má nízkou kapacitu pro naplnění dostatečného množství helia tak, aby se vznášela, i když nejsou o moc menší než standardní fóliové balónky.
Napodobeniny běžných balónků, oblíbených zvířátek a postaviček nabízejí především na čínských e-shopech a v obchodech lákající na nízké ceny. A i když mají zpětné ventily (dost často nefunkční) pro nafukování héliem, tak se po naplnění nevznášejí.
Fóliová čísla, aby se vznášela, musí mít minimální velikost (výšku) 70 cm, u nás v obchodě nabízíme fóliová čísla o velikosti 88 cm.

Tak, jako u všech pravidel, i zde existují výjimky. Příkladem mohou být tzv. balónky na polici (Sitting Balloon). Například vánoční Elf, i když tento chlap po nafouknutí měří 74 cm, je vyroben z několika menších balónků, které se nevznášejí. Vcelku má balón příliš velkou váhu a příliš malou celkovou kapacitu plynu na to, aby se vznášel. To je v pořádku, protože Elf vypadá roztomile, když sedí na římse nebo na polici a je naplněn vzduchem.
Sitting balóny získávají na oblibě a již brzy budou v nabídce našeho e-shopu.

Doufáme, že vás tento průvodce inspiruje a vede správným směrem, ale pokud máte pochybnosti o tom, které balónky jsou vhodné pro váš účel, pak nás prosím kontaktujte a my vám rádi poradíme.