Heliové balónky a vše kolem helia

Ilustrativní obrázek

📅 15. 12. 2020

Společně s propanem a butanem je helium jedním z nejpoužívanějších plynů. Tento vzácný, bezbarvý plyn má široké uplatnění a zároveň je jediný bezpečný pro plnění létajících balónků. I když je helium bezpečný a netoxický plyn, existuje spousta momentů, které je třeba vzít v úvahu pro správnou manipulaci s tímto plynem. V tomto průvodci najdete odpovědi na nejčastější dotazy týkající se helia a heliových balónků.

Co je to helium?

Helium (He) je chemický prvek s atomovým číslem 2. Je to bezbarvý, netoxický plyn, bez chuti a bez zápachu. Používá se mimo jiné jako kryogenní chladivo, v potravinářském a leteckém průmyslu a samozřejmě pro plnění létajících balónků. I když je to druhý nejhojnější prvek ve vesmíru, lze ho získat pro průmyslové nebo komerční použití výhradně ochlazením zemního plynu (tzv. vymrazováním). Na světě je takových těžebních ložisek pouze několik. Helium nelze vyrobit chemickou cestou, proto se o něm mluví jako o vzácném plynu a i proto je jeho cena vysoká.

Je helium hořlavé?

Manipulace s heliem je bezpečná, plyn není jedovatý ani hořlavý. Avšak nadměrné vdechování tohoto plynu může způsobit zdravotní potíže. Proto je, při vdechování helia pro zábavnou změnu hlasu, třeba postupovat velmi opatrně. Helium vytlačuje kyslík v hrdle, což při vysoké koncentraci může vést k mdlobám nebo dokonce ke smrti udušením.

Proč helium mění hlas?

Ve skutečnosti helium hlas nemění. Rozdíl spočívá v rychlosti zvuku, který se v inhalovaném heliu přenáší rychleji než ve vzduchu. Vyšší rychlost vzduchu znamená vyšší rezonanční frekvence, proto se celý hlas posouvá do oblíbeného efektu hlasu Mickey Mouse (nebo šmoulího hlasu).

Jaký je rozdíl mezi heliem a balónkovým plynem?

Na první pohled se zdá, že balónkový plyn je alternativou k heliu. Není to tak, ve skutečnosti je balónkový plyn směs helia a vzduchu, a to v poměru 98 % helia a 2 % vzduchu. Molekuly vzduchu jsou totiž mnohem větší a pomaleji se pohybují než molekuly helia, a tak tato směs neuniká z latexových balónků tak rychle jako čisté helium.

Existuje alternativa k balónkovému plynu?

Bohužel ne, pro balónky, které mají létat, neexistuje jiný bezpečný plyn. Ostatní plyny, které jsou lehčí než vzduch, jsou hořlavé a proto z bezpečnostních důvodů nepřicházejí do úvahy.

Helium a balónky - latexové nebo fóliové?

Obecně lze říci, že oba typy balónků jsou vhodné pro plnění balónkovým plynem. U latexových balónků však plyn uniká díky poréznímu materiálu podstatně rychleji. V případě fóliových balónků naopak plyn vydrží minimálně 1 týden, někdy i déle. Navíc jsou fóliové balónky vybaveny automatickým uzavíracím ventilem, takže je můžete kdykoli doplnit.

Jak dlouho vydrží heliové balónky?

Latexové balónky se vznáší (létají) v závislosti na jejich velikosti od 6 hodin (průměr 23 cm) až do 60 hodin (průměr 90 cm). Latex je porézní materiál a díky tomu helium od doby nafouknutí neustále uniká a balónek se zmenšuje. Fóliové balónky proto vydrží mnohem déle, přibližně od 1 do 2 týdnů. Doba použitelnosti heliových balónků závisí mimo jiné i na teplotě okolí a nadmořské výšce. Helium se v teple roztahuje a v chladu stahuje. Pravidlem zůstává nafouknutí balónku mírně pod ideální rozměr, když se bude přenášet z chladnějšího prostředí do teplejšího a naopak.

Jenom osobní zkušenost se stává metodou pro správné nafouknutí balónků.

Kolik balónků lze naplnit z jednorázové heliové lahve o objemu 0,4 m3?

Záleží na velikosti balónků. Čím větší je balónek, tím více plynu je potřeba. A to doslova, např. rozdíl ve spotřebě helia mezi balónky o průměru 23 cm a 28 cm je jednou takový (0,007 x 0,014 m3). Větší jednorázová láhev s heliem na našem e-shopu s obsahem 0,4 m3 bude stačit cca na 25 ks latexových balónků o průměru 28 cm, anebo fóliových balónků o velikosti 46 cm. V našem online obchodě najdete informaci o spotřebě helia u každého produktu vhodného pro plnění heliem. U kanystrů s heliem jsou informace doplněny i o jeho množství v m3.

Jak používat jednorázovou láhev s heliem?

Je to poměrně jednoduché. Nejdříve odstraňte uzávěr z hrdla plynové láhve. Našroubujte plnící ventil a otevřete plynový kohout. Zvednutím nebo stlačením ventilu regulujete přívod plynu. Nasaďte balónek na trysku plnícího ventilu a zvednutím ventilu nafoukněte balónek. Sundejte balónek a zauzlujte. Po uvolnění ventilu, se tento vrátí do výchozí polohy a přeruší tok plynu. Nemusíte tedy zavírat plynový kohout láhve pokaždé, když nafouknete balónek. Je ale dobré po ukončení celého nafukování tento kohout uzavřít.

V praxi zjistíte, jak je to jednoduché. Přesvědčte se, přikládáme videonávod

Jak bezpečně zlikvidovat prázdnou jednorázovou heliovou láhev?

Všechny nádoby s balónkovým plynem, včetně těch, které jsou k dispozici u nás na e-shopu, jsou zcela recyklovatelné. Můžete s nimi na ekodvory i sběrny kovů. Rozhodně nezkoušejte naplnit tyto kanystry pro další použití!

Před ekologickou likvidací se držte následujícího postupu.

Na horní části láhve se nachází kovový uzávěr přibližně ve velikosti mince. Tento kovový uzávěr je nutné prorazit, čímž se ujistíte, že se jedná o prázdnou láhev. Před odstraněním kovového uzávěru je nutné se ujistit, že všechno hélium bylo opravdu spotřebované. Musíte mít naprostou jistotu, že je láhev prázdná. Poté odstraníte z láhve i nafukovací ventil. Následně pomocí jednoduchého domácího náčiní odstraníte kovovou "záplatu" v horní části jednorázové láhve.

Při odevzdání láhve můžete personál sběrny kovů upozornit, že láhev je otevřená a tudíž pod tlakem určitě není. Nebude tedy žádný důvod k odmítnutí tohoto kovového odpadu.

Odstranění kovového uzávěru krok za krokem

Kde si můžete koupit balónky naplněné heliem?

Jednotlivé balónky nebo celé kytice naplněné heliem prodáváme online na našem e-shopu se službou Balloon Taxi pro doručení na místo určení.

Máte jiné představy o možnostech dodání naplněných balónků heliem? Volejte na tel. 702 937 322, najdeme řešení.

Helium pro domácí použití.

Balónkový plyn pro menší počet balónků, sady i jednotlivé balónky v mnoha barvách a tvarech najdete v našem online obchodě.

Helium ve větších tlakových lahvích (10 l = 150 bal., 20 l = 300 bal., 50 l = 720 bal.) s dodáním na místo konání akce poptávejte na tel. 702 937 322 nebo e-mailem na info@balonek.eu.

 

 

 

Party photo created by wayhomestudio - www.freepik.com