Alergici na latex nemusejí z kola ven!

Ilustrativní obrázek

📅 07. 12. 2020

Alergie na latex dramaticky roste

Počet lidí alergických na latex v několika posledních letech dramaticky narostl. Odhaduje se, že přibližně 300 - 600 tisíc lidí v ČR je citlivých na latex. Přírodní latex je získáván z tropického gumovníku nebo kaučukovníku (Hevea Brasiliensis, také Pará Rubber Tree). Tato mléčná šťáva se nachází ve stovkách každodenních spotřebních a zdravotnických předmětů. Obsahuje v sobě vedle složek gumové povahy ještě navíc přes 240 různých bílkovin. A na bílkoviny v latexu jsou lidé alergičtí.

Nejohroženějšími skupinami jsou:

  • lidé, kteří jsou pravidelně vystaveni účinkům latexu (např. ti, kteří nosí latexové rukavice - zdravotníci, zubaři, kuchaři, uklízeči ap.),
  • děti s vadou spina bifida,
  • jedinci s anamnézou alergie na potraviny (banány, avokádo, kiwi a kaštany),
  • pacienti s dědičnými sklony k okamžitým alergickým reakcím, jako je astma.

Máte alergii na latex? A kterou?

Ve skutečnosti existují dva typy alergie související s latexem, typ I a typ IV. První z nich je způsoben přírodními bílkovinami a je nejzávažnější, druhý je způsoben chemikáliemi používanými ve výrobním procesu k přeměně latexu na použitelný předmět, a přestože projevy alergie mohou být nepříjemné, nejsou životu nebezpečné. Typ I je okamžitá reakce na proteiny a potenciálně ohrožuje život. Alergická osoba může vykazovat příznaky senné rýmy, astma nebo vyrážky. Typ IV produkuje červenou, svědivou a šupinatou vyrážku v oblastech, které byly v kontaktu s latexem, ke které dochází 6 - 48 hodin po expozici.

Znamená to tedy, že alergici na latex tímto přicházejí o radost a štěstí, které balónky přinášejí? Ach ne, to by nebylo fér! Existuje řešení - fóliové balónky vyrobené z pokovené plastové fólie a Qualatex Bubbles Balloon vyrobené z pružného plastu nabízejí skvělou alternativu.

Oba, fóliové balónky i Qualatex Bubbles jsou totiž:

  1. 1. Nealergenní,
  2. 2. mají dlouhou trvanlivost,
  3. 3. nikdy neoxidují,
  4. 4. vytvářejí ohromující 3D dekorace, které si nesmíte nechat ujít.